Znaczenie właściwego zaprojektowania wody lodowej

Koszty energetyczne niestety wciąż rosną, podobnie jak wpływ zużycia energii na środowisko. Warto więc, aby takie systemy grzewcze, chłodnicze czy wentylacyjne były zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej wydajne.

Jednym ze sposobów na oszczędności jest instalowanie zmiennych przepływów przez parownik. To dzięki systemowi chłodzenia wody lodowej klimatyzacja jest tańsza, a zużycie energii mniejsze. Jednocześnie redukuje się emisja gazów z tego montażu. Sama woda lodowa jest czynnikiem chłodniczym, który jest stosowany w centralach klimatyzacyjnych oraz innych instalacjach chłodniczych. Jest ona rozprowadzana do klimakonwektorów, czyli wymienników ciepła. To w nich zachodzi proces schładzania wentylowanego powietrza oraz wzrost temperatury tej wody.

Jeśli zdecydujemy się na jej montaż na zewnątrz budynku, należy układy te wypełnić płynem, który nie będzie zamarzał przy niskich temperaturach. Ważne jest także to, aby rury były izolowane termicznie, co ma zapobiegnąć skraplaniu się pary wodnej na ich powierzchni (zbiorniki ciśnieniowe).

Jednym z lepszych materiałów, które zapewnią szczelność połączeń między skomplikowanymi kształtkami jest kauczuk syntetyczny. Natomiast warto też mieć na uwadze także współczynnik przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej. Będzie to miało znaczenie, aby właściwie dobrać grubość rur. Powinna być ona dobrana tak, aby temperatura rosy otaczającego powietrza była niższa od zewnętrznej powierzchni tej instalacji.